Leírás
Gázteleszkóp
A pneumatikus emelőszerkezet vagy röviden gázteleszkóp (gázliftként is ismert) 40 éve még különlegességnek számított, de manapság már alapértelmezett eleme a forgószékeknek. A lábcsillag és az ülés (pontosabban a szék mechanikája) között helyezkedik el.
Két lényeges funkciója van:
- fokozatmentes ülésmagasság állítást tesz lehetővé
- biztosítja a forgószék forgathatóságát
A különböző szerkezetű, kialakítású és teherbírású forgószékekhez többféle teleszkóp típus választható, az igényeknek megfelelően. Közös tulajdonságuk, hogy mind a lábcsillagba, mind a mechanikába csatlakozó vége kúpos, így általánosságban elmondható, hogy a gázlift a székek nagy részénél cserélhető alkatrésznek számít.
Az alábbiak szerint csoportosíthatjuk a gázteleszkópokat:
- milyen székhez való: normál, munkaszék jellegű (ez általában hosszabb) vagy főnöki forgófotel (ez általában rövidebb)
- a külső burkolata (a "tubusa") fekete vagy krómozott
- a gázlift alja csak enyhén vagy jelentősen szűkített (a jelentősen szűkített változatot magasabb kialakítású, pókláb szerű lábcsillaghoz ajánljuk)
- normál, vagyis 110 kg teherbírású vagy erősített, nagy teherbírású, azaz 150 kg-ig terhelhető
- normál magasságú, magasított vagy extra magas változat is létezik (a magas és extra magas változatot a szokásostól magasabb asztalmagassághoz célszerű választani)
Működése: a gázliftet a székek többségénél az ülőlap alatt, jobb oldalon lévő kar felhúzásával lehet működtetni. Az állítható tartományon belül, rajta ülve lemegy, ha nincs rajta súly, akkor felemelkedik a szék.
A jó minőségű gázteleszkóp ismérve, hogy könnyen jár le és fel, könnyen állítható, továbbá komfortos rugózást is biztosít, ezzel is oldva a hosszantartó ülőmunka során az izmokban kialakuló merevséget. E tulajdonsága miatt a gázliftet gázrugónak is nevezik.